Okluzory a jiné doplňky

CO JE OKLUZOR A K ČEMU JE DOBRÝ?

Okluzor je pomůcka k zakrytí oka. Používá se k léčbě tupozrakosti (amblyopie). Doba nošení okluzoru může být různá a stanovuje ji vždy lékař. Okluzory mohou být vyrobené z různých materiálů. Mohou se lepit přímo na kůži v okolí oka, nebo se upevňují na brýlovou obrubu. Při používání náplasťových okluzorů se u některých dětí může rozvinout kožní alergická reakce. Řešením pak mohou být okluzory textilní (plsťové).

Používání okluzoru dle pokynů očního lékaře je důležitým předpokladem pro úspěšnost léčby vašeho dítěte.

Myslete tedy na dodržování jeho používání. V našich Dětských Optikách máme okluzory v různých barevných provedeních a s veselými dětskými motivy, není proto důvod se nošení okluzoru vyhýbat. S velikostí okluzoru vám rádi poradíme. Vybírat u nás můžete z následujících typů okluzorů.

Okluzory můžete také zakoupit v našem e-shopu Aleše Žejdla.

  • Pro- ophta Junior - okluzivní náplast se sadou nálepek s dětskými motivy. K dostání v několika velikostech.
  • Ortopad - náplasťový okluzor z velmi jemného tkaného materiálu, který dovoluje kůži dýchat, a tím zaručuje maximální komfort nošení. Tento okluzor má zářezy, které zaručují dobré usazení blízko k nosu. Obsahuje také speciální lehkou ochrannou mezivrstvu. Je hypoalergenní a bez obsahu latexu. Dobře přiléhá, ale přitom se dá lehce a bezbolestně sejmout. K dostání je ve více velikostech.
  • Textilní (plsťový) okluzor - nasazuje se na obrubu a je vyroben z jemné látkové plsti. Je stálobarevný, hygienicky nezávadný a neobsahuje těžké kovy.

Návod: Straničku brýlí zasuňte mezi hlavní a dekorativní část okluzoru. Při posouvání okluzoru na sklo brýlí prostrčte straničku připraveným očkem. Nasuňte okluzor na očnici. Sedýlko brýlí prostrčte prostříhnutým otvorem.

Často kladené dotazy

Jaká velikost náplasťového okluzoru je pro mé dítě nejlepší?

Jednotliví výrobci nabízejí různé velikosti okluzorů. Například u náplasťových okluzorů Ortopad jsou velikosti 3: Junior, Medium a Regular.
Junior velikost je doporučena pro děti do 2 let. Velikost medium pro věk 2 – 4 roky a velikost regular pro děti od 4 let věku.
U okluzorů ProOphta a Opticlude můžete vybírat ze dvou velikostí – Mini a Maxi.
Správnou velikost okluzoru poznáte podle toho, že zakrývá celé oko i jeho okolí. Měl by sahat od oblasti nad obočím, až po hranu lícní kosti. Pokud okluzor sám „sklouzává“ pod obočí, je potřeba zvolit větší velikost. Nejste-li si jisti správnou velikostí okluzoru, rádi vám s výběrem velikosti poradíme.

Jak náplasťový okluzor správně aplikovat?

Naplasťový okluzor je správně nalepen tak, že je jeho užší část dána ke kořenu nosu, širší část pak směřuje k lícní kosti a spánku. Vždy se ujistěte, že okluzor je pečlivě nalepený a po celém obvodu přiléhá. Nikde nesmí být záhyby, ani nedoléhající oblasti.

Co když mi nejde okluzor nalepit?

Většina okluzorů potřebuje k dobrému přichycení teplotu lidského těla. Před tím, než okluzor nalepíte nesmí být kůže v okolí oka namazaná žádným krémem, nebo tělovým mlékem. Pokud stále okluzor nedrží, dá se doporučit před aplikací obličej omýt jemným mýdlem a pečlivě ho osušit.

Po přiložení okluzoru, na něj zlehka zatlačte, obzvláště v oblasti, která přiléhá ke kořeni nosu.

Proč děti potřebují tak velké okluzory?

Existuje pro to několik důvodů:

1. Správná velikost zajišťuje to, že okuzor se nepřilepí na obočí, a proto je jeho snímání bezbolestné.
2. Je více pohodlné, když je okluzor dále od oka, to dovoluje dítěti oko otevřít.
3. Nejvíce důležité je, že správně zvolená velikost zajistí, že okluzor zabrání vniknutí jakéhokoliv světla do oka, a tím i zrakových vjemů do oka, což je žádoucí součástí léčby tupozrakosti druhého oka.Kolik okluzory stojí?

Pokud jsou okluzory předepsány lékařem, jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. V takovém případě má Vaše dítě nárok na jeden náplasťový okluzor na den, tzn., že Vám lékař nejspíše předepíše 3x balení po 30 ks 1x za 3 měsíce, nebo 1x balení po 100ks 1x za 3 měsíce.

Pokud se rozhodnete zakoupit dítěti okluzory Ortopad (100ks), příspěvek od zdravotní pojišťovny je ve výši 381Kč, uhradit pak musíte doplatek, který je 295Kč.

U textilního okluzoru je cena za jeden kus 121 Kč, pokud se jedná o okluzor bez výšivky. Tato částka je také plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Vaše dítě má nárok na textilní okluzor 1x za měsíc. (lékař tedy pravděpodobně předepíše 3ks 1x za 3 měsíce).
Textilní okluzory můžete mít také s výšivkami – zde je cena buď 195Kč, nebo 210Kč (dle dodavatele). V případě, že vyberete pro Vaše dítě okluzor s výšivkou – budete hradit doplatek (což je rozdíl mezi 121Kč, které hradí pojištovna a cenou okluzoru 195 Kč, nebo 210Kč, doplatek tedy bude buď 74Kč, nebo 89Kč).

Okluzory můžete také zakoupit online.