Dětské dioptrické brýle

PRVNÍ DĚTSKÉ BRÝLE

Pro některé rodiče může být fakt, že jejich dítě bude nosit dioptrické brýle, šok, pro jiné je to přirozené a normální. Pokud patříte do první skupiny, chceme vás uklidnit. V dnešní době je výběr dětských dioptrických brýlí opravdu široký. Určitě najdeme pro vaše dítě ty pravé brýlové obroučky, které se mu budou líbit a které bude nosit rádo.

Důležité je nevyvolat v dítěti pocit handicapu nebo méněcennosti. Buďte proto opatrní, jak před dítětem mluvíte o tom, že bude nosit brýle. Odpusťte si projevy zklamání a namísto toho dítě povzbuďte a namotivujte ho, aby se na svoje nové dětské brýle těšilo. I pro vaše dítě se přece jedná o novou situaci, musí si zvyknout na novou podobu sebe s brýlemi, a to přece někdy bývá složité i pro dospělého. Staňte se tedy jeho oporou.

Jak zvládnout první nákup dětských brýlí si řečtěte ZDE.

prvni detske bryle

JAK VYBÍRAT DĚTSKÉ BRÝLE

Dětský zrak se neustále vyvíjí a je proto velmi důležité, aby dítě předepsané brýle nosilo, protože jen tak se zabrání nesprávnému (patologickému) vývoji zraku. Nenošení dioptrických brýlí v dětském věku, může někdy způsobit celoživotní a nezvratné změny zraku (tupozrakost). Úlohou dětských dioptrických brýlí je tedy především správná korekce zraku.

Dioptrické brýle pro děti musí dobře sedět, proto je nutné najít takový model, který odpovídá anatomii dětské hlavy. Nesmí být moc velký ani malý. Správné řešení je lehká, stabilní, pružná a odolná dětská brýlová obroučka. Někdy je nejlepší nechat domluvu na nás a dítěti.
V první fázi se snažíme na základě stanovených dioptrií a věku dítěte zvolit nejvhodnější brýlovou obrubu. Dítěti pak dáváme na výběr mezi několika různými, pro něj vhodnými brýlovými, obroučkami. Vždy se snažíme, aby se dítě ve zvolených brýlích nejen cítilo dobře a dobře vypadalo, ale aby mu i dobře seděly, splňovaly technické parametry pro zábrus daných dioptrií a byly v cenové kategorii, kterou si předem domluvíme s rodičem.

detske dioptricke bryle musi dobre sedet

TYPY BRÝLOVÝCH OBRUB

Dětské brýlové obruby jsou buď kovové, nebo plastové, přičemž kovové obruby mohou být titanové, které jsou hypoalergenní.

Dětské brýle tedy můžeme rozdělit dle materiálu do tří kategorií:

  • Plastové - výraznější. Plastové brýle mají menší váhu, navíc se tato váha na nose lépe rozloží. Plastové brýle mají také výhodu, že se v nich okraj zabroušené čočky lépe skryje.
  • Kovové - nenápadnější. Kovové brýle jsou nenápadnější a lépe opravitelné. U citlivých jedinců mohou při kontaktu s kůží vyvolat alergie. Řešením pak mohou být kromě brýlí plastových i brýle titanové.
  • Titanové - vzhledem podobné kovovým. Titanové brýle jsou vyrobené z antialergenního titanu, který má navíc velmi nízkou hmotnost. Někdy jsou tyto brýle také k dostání ve variantě Titan-flex, což je velmi pružná a odolná forma titanu.

ČEHO SE PŘI VÝBĚRU VYVAROVAT

Dětské dioptrické brýle by nikdy neměly být příliš malé. Děti se někdy snaží brýle „ošidit“ a dívají se nad horním okrajem obroučky. Na toto bychom měli myslet již při výběru obroučky, která by neměla být příliš úzká, aby se dítě nemohlo dívat ani nad ní ani pod ní.
Dioptrické brýle pro děti by neměly dítě nijak tlačit nebo mu jinak vadit. Při prvotním zkoušení by také neměly výrazně sjíždět. Dětské brýle by se neměly dotýkat na místech, jako jsou tváře a spánky, jejich váha by měla spočívat hlavně na nose a za ušima.

DĚTSKÉ SLUNEČNÍ BRÝLE

Také u dětských slunečních brýlí nezapomeňte na to, že oči vašich dětí jsou velmi citlivé. Dětské sluneční brýle, které nemají UV filtr, mohou oku velmi uškodit. Tmavé brýlové čočky totiž způsobí rozšíření zornice a vinou toho pronikne do oka více škodlivého záření, než by se tomu stalo bez brýlí. Oko je velmi citlivý orgán, v současné době víme, že nadměrné UV záření vstupující do oka se podílí na rozvoji šedého zákalu, a předpokládá se, že má vliv i na některé patologické procesy sítnice. Myslete na to, až budete příště vybírat sluneční brýle pro vaše dítě. Zaslouží si, aby byly jeho oči chráněny kvalitními slunečními brýlemi.

Sluneční brýle pro děti, které nabízíme v našich optikách, jsou vždy s certifikátem kvalitního UV filtru. Dále splňují přísné normy o materiálovém složení pro dětské brýle. Pomůžeme vám s výběrem tak, aby brýle vašemu dítěti dobře seděly, případně je přizpůsobíme, aby byly pohodlné a nesjížděly.

Pokud potřebujete dětské dioptrické SLUNEČNÍ brýle, je možné vyrobit dioptrické barevné čočky, které se vsadí do kvalitní sluneční či dioptrické obroučky. Jinou variantou mohou být čočky samozabarvovací, reagující na množství UV záření tak, že se na sluníčku zabarví, ale v místnosti zůstanou téměř čiré.

Více o slunečních brýlích pro děti si přečtěte ZDE.

detske slunecni bryle

OCHRANA ZRAKU PŘI SPORTU

Ochranné dětské brýle jsou využívány zejména při sportech, kde hrozí úraz oka. Například squash, tenis, baseball, golf atp. Tyto ochranné brýle mají brýlové čočky zhotovené z materiálu, který odolá nárazu i rozbití. Pokud vaše dítě aktivně dělá některý z těchto sportů, určitě je vhodné, aby si oči chránilo vhodnými brýlemi. Zejména u squashe, kde je rychlost míčku vysoká a velikost míčku přesně „sedne“ do velikosti očnice, což je kostěná schránka, která za normálních okolností oko chrání.

detske ochranne bryle na sport

ABY DLOUHO SLOUŽILY

V případě, že vaše dítě potřebuje brýle, je to úloha pro zkušeného očního optika, který vám poradí nejvhodnější model, zhotoví je s nejvyšší precizností a samozřejmě je přesně upraví. Dále vás poučí o správném čištění konkrétního typu brýlí a upozorní na nutnost pravidelných servisních prohlídek, které jsou, zejména u dětských brýlí, nutností k udržení jejich dlouhé životnosti.

U dětí s vyšším počtem dioptrií je nezbytně nutné objednat dvoje brýle. Jedny na pravidelné nošení a druhé jako rezervní. U nás v Dětské Optice Aleše Žejdla vám můžeme brýle také pojistit proti rozbití a odcizení. A nakonec nezapomeňte na pevné pouzdro, které brýle dobře ochrání, když je zrovna váš drobeček nebude mít na nose.

Chcete se na něco zeptat? Napište nám na adresu: media@ocnistudio.cz