Dětská optika

Dětské Optiky jsou součástí našich Očních Studií v Brně na Křenové 71 a Nádražní 10 a v Hodoníně na Štefánikové 1.

A v čem jsou jiné než běžné oční optiky? Věnují se vám zde oční optici a optometristé, kteří jsou nejen odborníci, ale především lidé, kteří mají bohaté zkušenosti s dětmi. Většinou již mají děti vlastní a proto už ví, že ne vždy musí být nákup s dítětem růžovou procházkou. V každé Dětské Optice Aleše Žejdla můžete vybírat z velkého množství dětských brýlí od různých dodavatelů. Najdete zde například brýle z Disney kolekce, Active Baby, Lookino, Inface, Roxy, Lookino a další.

Děti mohou využít malý nábytek, který zajistí to, aby se cítily dobře, mohly si pohodlně sednout, viděly na sebe do zrcadla a mohly si pohrát s hračkami, které jsou jim plně k dispozici.

Na co si dát pozor při nákupu dětských brýlí:

  1. Kvalita brýlových čoček – schopnost absorpce UV záření, odolnost proti mechanickému poškození.
  2. Dokonalé usazení na obličeji – nesmí padat, tlačit. Dítě se musí cítit pohodlně a příjemně, proto je nutné, aby byly brýle vyrobeny z tvárného materiálu.
  3. Servis, záruka, pojistka brýlí – u dětí hrozí ztráta nebo rozbití brýlí mnohem častěji než u dospělých. Již při nákupu zjišťujte případná řešení těchto nehod.

Brýlové obruby pro děti

Zejména u malých dětí jsou brýlové obruby především optickou pomůckou pro zlepšení vidění a správný vývoj zrakových funkcí. Pro děti je nejpodstatnější to, aby se v brýlích cítily pohodlně a lépe přes ně viděly. Věnujte výběru vždy dostatek času tak, aby mělo dítě prostor pro rozhodnutí. Nepodceňujte u dětí volbu pestrých barevných kombinací.

Brýlové čočky pro děti

Největší prioritou pro děti je bezpečnost. Proto doporučujeme plastové nebo polykarbonátové brýlové čočky, které se netříští v případě úderu či nárazu. Tvrzení brýlových čoček, které zvyšuje odolnost vůči poškrábání je již standardní povrchovou úpravou. Ke zvýšení komfortu dívání vašich dětí pomůže antireflexní vrstva. U vyšších dioptrií je vhodné brýlové čočky ztenčit, aby brýle působily esteticky, byly lehké, pohodlné a dítě se tak vyhne posměchu okolních dětí. Dioptrické brýle by se jinak mohly stát nepříjemnou součástí života dítěte, přitom je tak snadné při odborném výběru těmto nepříjemnostem předejít.

Více o brýlových čočkách neboli "sklech".

Dětské sluneční brýle

UV záření se velkou mírou spolupodílí na vzniku šedého zákalu a dalších očních onemocnění. Není tedy nikdy dost brzy začít si oči chránit před možným poškozením a to především u dětí. Vzhledem k tomu, že dětské oči jsou velmi citlivé na působení UV záření, vybírejte sluneční brýle velmi svědomitě.

 

Děti a kontaktní čočky

Díky kontaktním čočkám mohou děti a dospívající dosáhnout zvýšené kvality svého života v mnoha směrech, zejména díky zvýšení vlastního sebevědomí a schopnosti se neomezeně účastnit aktivit. Rozhodnutí, zda je již dítě dostatečně vyspělé pro nošení kontaktních čoček, často závisí spíše na jeho povaze než na věku.

Mladší děti zvládají aplikaci zpravidla stejně rychle jako dospělí. Dítě by mělo projevit zralost tak, že se pokusí samo vložit čočky do oka a vyjmout ji. Mělo by se zajímat o čištění kontaktních čoček a chápat zásady jejich nošení. Motivace dítěte není nezbytná hned od počátku, protože některé děti se bojí sáhnout do oka, nicméně silná motivace k nošení kontaktních čoček pochopitelně proces první aplikace zjednodušuje.

Podpora rodičů a jejich pochopení jsou dalšími klíčovými faktory při rozhodování, zda může dítě začít nosit kontaktní čočky. Kontaktolog musí dále zvážit, zda dítě prokazuje dostatečnou koordinaci a zručnost, aby si dokázalo samo aplikovat a vyjmout čočky. Pokud je to nezbytné, mohou dítěti aplikovat kontaktní čočky i rodiče. 

Nejvhodnější variantou jsou denní kontaktní čočky pro jedno použití. Výhodou je menší riziko infekce a větší pohodlí. V případě jednodenních kontaktních čoček odpadá péče o čočky, čištění, výdaje za roztoky a pouzdra. Jednoznačně jsou nejvhodnější variantou kontaktních čoček také pro alergiky. U dětí je doporučováno nošení kontaktních čoček pouze příležitostně, pro což jsou jednodenní kontaktní čočky ideální.

Více o kontaktních čočkách.