Aktuality

Bílý předpis na brýle se jménem dítěte je věc, která způsobí rozpačité reakce nejen u samotného dítěte, ale především v myslích rodičů. Zatímco maminka řeší, někdy i se slzami v očích, jak bude potomek vypadat před ostatními a zda pro něj brýle nebudou handicapem, tatínek často obstarává spíše ekonomickou stránku věci, v horším případě je k situaci lhostejný úplně.

Připravte nejen své dítě, ale především sebe

Ať už se rozhodnete k prvnímu výběru brýlí přizvat babičku s dědečkem, nebo to necháte čistě ve své kompetenci, zkuste se dopředu s tímto faktem vyrovnat. Smiřte se s tím, že lékař nepředepsal vašemu dítěti brýle „na parádu“, ale ze zdravotního hlediska, aby lépe vidělo a především aby zhoršený zrak nenarušil jeho další vývoj. Domluvte se jako rodiče ještě před návštěvou optiky a mimo uši dítěte, kolik jste ochotni investovat, popřípadě jakou představu o brýlích máte. Své ratolesti se naopak snažte vysvětlit, že brýle mu pomohou lépe vidět a určitě vyberete ty, které se budou líbit jemu a budou jednoduše ty nejhezčí.

Tím se dostáváme k další, často ze strany rodičů, chybové situaci.

Pamatujte na to, že brýle nebudete nosit vy, ale vaše dítě

Děti mají často o brýlích jinou představu než rodiče. Možná mají vysněnou barvu, brýle mohly vidět na kamarádovi ze školky, nebo se jim zalíbí obrázek na stranici.

Pokud si dítě nasadí i méně slušivou obrubu, neděste se, nekomentujte přívlastky jako hrozné, škaredé, a především hlídejte svůj výraz tváře, který dítě vnímá víc než slova.

Můžete společně vybrat například 3 modely, které budou pro vás přijatelné, ale konečné rozhodnutí nechte na jejich malém nositeli.

Věnujte výběru vždy dostatek času, tak aby mělo dítě prostor pro rozhodnutí. Brýle se mu musí líbit a pro ochotu je pravidelně nosit, by mělo mít také pocit, že si je vybralo samo (pokud mu to jeho věk dovolí).


V dnešní době je opravdu široká nabídka brýlí. Pokud máte představu o nevzhledných obrubách pouze a jenom kulatého tvaru v barvě průhledné béžové, zbavte se předsudků. Dětské brýle jsou srovnatelné s dospělými, jak svými tvary, barvami, tak použitelnými technologiemi. Některé modely, což nás moc netěší, také cenou.

Pro dítě doporučujeme vybírat pružnější a kvalitnější materiál obruby. Můžete mít plastové, kovové i titanové, které jsou lehoučké. Tvarově by měly být dostatečně velké, aby dítě nemělo možnost dívat se nad nebo pod brýlemi. Pokud budete tíhnout spíše k menší velikosti očnic (v některých případech vám je doporučí i optik – např. při velmi vysokých dioptriích), správným seřízením brýlí a posazením na nose docílíme požadovaného účinku. Některé brýle mají navíc gumičku za hlavu, nebo brzdičky, což jsou gumové koncovky, které drží obrubu za ušima.
Místo skleněných brýlových čoček je lepší, především z bezpečnostního hlediska, pořídit čočky plastové. Ty jsou opatřeny úpravou proti poškrábání, jsou netříštivé a lehké. Antireflexní čočky navíc zabraňují odleskům, poskytují jasnější pohled a dítěti je vidět do očí. Pokud dojde k poškození brýlových čoček, dají se vyměnit bez nutnosti nákupu nové obruby.

Nákup dětských brýlí přes internet? NE!

Pohráváte-li si s myšlenkou nákupu brýlí na internetu, zapomeňte na ni. U brýlí je nejdůležitější jejich funkčnost, kterou docílíme dobře padnoucí obrubou a přesným zábrusem brýlových čoček. Se správným výběrem vám pomůže kvalifikovaný optik, který má dostatečné zkušenosti s dětskými zákazníky a má přehled o možnostech řešení konkrétních dětských vad.


Oční optika - dětská optika - mapa Oční studio Aleš Žejdl Oční optika - dětská optika - mapa Oční studio Aleš Žejdl
Kompletní péče o zrak vašich dětí